تاریخچه طراحی روف گاردن به کجا ختم میشود؟

برخی از متخصصین در این زمینه معتقد هستند که ایده ایجاد بام سبز یا طراحی روف گاردن مدرن از باغ‌های معلق بابل نشات گرفته است. شاید برای شما که برای اولین بار با این اسم رو به رو می‌شوید این سوال ایجاد شود. که آیا باغ معلق بابل واقعاً معلق بوده ؟ در واقع اسم این باغ به دلیل ایجاد کردن فضای سبز روی بام‌ها بر روی آنها قرار گرفت و چون برای اولین بار همچین ایده‌هایی اجرا می‌شد و ایده‌ای نو با استفاده از تکنیک‌های لایه لایه و از پیش ساخته برای ایجاد فضای سبز استفاده می‌شد این اسم را بر روی این باغ‌ها قرار دادند.

اما طراحی و ایجاد بام سبز یا طراحی روف گاردن مدرن ریشه در چه کشوری داشته و برای اولین بار در کجا ایجاد شد. ایده ایجاد فضای سبز برای اولین بار در کشور ایسلند و اسکاندیناوی ایجاد شد و علت آن نیز کمبود وسایل و مصالح ساختمانی بود و به این ترتیب رفته رفته بام سبز یا روف گاردن‌های اولیه شکل گرفت و ایجاد آنها نیز تنها با استفاده از کلوخ چمنی و سنگ بود. اما بعد‌ها با گسترش این ایده‌های جالب و جذاب شکل‌گیری بام‌های سبز استارت خورد و هرروز ایده و کار‌های جدید تری در این زمینه مطرح و انجام می‌شد. و در کشور‌های اروپایی و آمریکا طراحی روف گاردن یا ایجاد فضای سبز بر روی پشت بام هروز کامل‌تر و گسترده‌تر می‌شد.

اما یکی از بخش‌هایی که در طراحی روف گاردن مدرن از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد، هدایت آب و ایجاد عایق حرارتی بوده که امروزه با استفاده از وسایل و تجهیزات پیشرفته این عمل به خوبی و در بالاترین سطح بازده‌ای و کارایی انجام می‌شود اما آیا اولین بام‌های سبزی که در ایسلند یا اسکاندیناوی ایجاد شدند نیز از این تکنولوژی برخوردار بودند و این اصل‌ها نیز در آن زمان رعایت میشد. شاید برایتان جالب باشد آن زمان با استفاده از تکه‌هایی چوب و قرار دادن آن‌ها در مسیر آّب، آّب‌هایی که ممکن بود در اثر بارش برف و باران یا حتی آبیاری گیاهان در بام جمع شوند و مشکلات جدی برای ساختمان ایجاد کند و خطر ساز برای ساکنین باشد را با استفاده از تکنیک هدایت آن‌ها با استفاده از تکه چوب‌ها این کار را به خوبی انجام می‌دادند. استفاده از کلوخ‌های چمنی نیز یکی از دلایلی به حساب می‌آمد که باعث می‌شد تا عایق حرارتی مناسبی برای سطح بام به شمار بیایند.

شاید برایتان جالب باشد امروزه در برخی از کشور‌ها نظیر هلند و کانادا طرح‌های تشویقی و حمایتی و برنامه ریزی‌های بلند مدت و هدف داری برای طراحی بام‌های سبز دارند و شهروندان را تشویق به گسترش و ایجاد بام سبز بر روی پشت بام‌ها یا ایجاد فضای سبز در تراس‌ها می‌کنند این طرح‌ها باعث شده تا انسان قدمی مثبت و رو به جلو در زمینه حفظ و نگهداری محیط زیست کند و با توجه به شرایط امروزی به طبیعت و محیط زیست بیشتر اهمیت داده و جایگاه مهم آن را در زندگی‌های امروز بیشتر از قبل درک کند.

ساخت باغچه بر روی بام:

ساخت باغچه بر روی بام یکی از اقدامات اولیه بعد از تهیه نقشه، بازدید میدانی متخصصین به حساب می‌آید . در واقع یکی از اقدامات مهمی که در طراحی روف گاردن یا بام سبز مهم و کاربردی می‌باشد. ایجاد باغچه‌ها با استفاده از چوب‌های ترمو و پلاست می‌باشد. اما قبل از آن متخصصین با حضور در محل اندازه گیری‌هایی از محیطی که قرار است در آن طراحی روف گاردن مدرن انجام شود.

نقشه‌ها و طرح‌های اولیه را ریخته و مصالح و مواد لازم را برای انجام پروژه مشخص خواهند کرد. مجریان طرح با توجه به شرایط محیطی و اینکه چه کار‌هایی را می‌توان انجام داد، چه طرح‌هایی را با توجه به فضایی که در اختیار دارید می‌توانید انجام دهید و چه نوع گیاهانی را می‌توان کاشت پیشنهاداتی را به شما ارائه خواهند داد و با مشاوره‌ای که به شما خواهند داد می‌توانید طرح مورد نظر خود را در رابطه با ساخت باغچه و دیگر قسمت‌ها به صورت شفاف بیان کنید و نتیجه‌ای مطلوب در پایان کار بگیرید.

, , , , ,
نوشتهٔ پیشین
طراحی روف گاردن مدرن په اهمیتی در تقسیم وزن دارد؟
نوشتهٔ بعدی
طراحی فضای سبز ویلا چه مسائلی باید رعایت شود؟

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
تماس بگیرید