طراحی محوطه ویلا یا معماری منظر چیست؟

اگر بخواهیم به صورت ساده‌تر برای شما مثالی در رابطه با طراحی محوطه ویلا بزنیم می‌توانید به ورودی‌ها یا فضای جلوی شرکت‌های بزرگ، بلوار‌های خیابان‌ها، میدان‌های بزرگ و اصلی، روف گاردن مجتمع‌های مطرح، پارک‌های معروف و بزرگ شهر‌ها و یا فضای سبز محوطه دانشگاه‌ها و …. دقت کنید.

تمامی این فضاها و محوطه‌های سرسبز و زیبا به معماری منظر یا محوطه‌سازی مربوط می‌شوند و به نوعی با تکیه بر اصول این حرفه‌ و بدست افراد متخصص در این زمینه به وجود آمده اند. محوطه‌سازی ضمن زیبایی که به مجتمع یا محیط شما می‌دهند به نوعی یک تعادل نیز با محیط سرسبز پیرامون نیز ایجاد خواهد کرد که فواید زیادی را برای شما و اکوسیستم پیرامون شما خواهد داشت.

اغلب مردم ویلا‌هایی در شهرهای مختلف داشته که با تغییرات در آن‌ها به عنوان مثال ایجاد آبنما در ویلا شمال، طراحی آلاچیق در باغ، طراحی محوطه ویلا، کفسازی محوطه ویلا و … ضمن ایجاد فضایی زیبا و دلنشین یک تناسب میان محوطه ویلا و محیط پیرامون به وجود خواهند آورد. این حرفه متشکل از چند رشته بوده، رشته‌هایی از جمله علم محیط، بومی شناسی و محوطه‌سازی که برای حاصل شدن نتیجه‌ای خوب و قابل قبول از هرکدام از مواردی که به آنها اشاره شد به صورت ادغامی استفاده می‌شود و برای ایجاد فضای سبز یا محوطه‌سازی تمامی پارامتر‌های موجود در نظر گرفته خواهد شد تا نتیجه حاصل شده از هر نظر حرفه‌ای و تکمیل باشد.

چرا محوطه سازی؟

همانطور که در قبل نیز اشاره کردیم با توجه ماشینی و مدرن شدن زندگی‌های امروزی مخصوصاً در کلان شهر‌ها بسیاری از افراد متخصص در زمینه طراحی محوطه ویلا و ایجاد فضای سبز بر این باور اند که باید از منابع طبیعی و زیست محیطی استفاده و از آنها به نوعی حفاظت کرد، چرا که این منابع ارزشمند به ترمیم اکوسیستم کمک کرده و برای برطرف کردن بسیاری از آلودگی‌های آب و هوایی موثر است.

محوطه‌سازی می‌تواند در دراز مدت از تاثیرات مخرب آلودگی‌هایی که از طریق ماشین‌ها، تولید زباله، کارخانه جات‌ها و … تولید می‌شود، جلوگیری کرده و مشکلاتی که زندگی صنعتی و مدرن به همراه دارد را به حداقل برساند، امروزه با مشکلاتی نظیر آلودگی هوا درگیر هستیم این مشکل به نوعی با بست دادن یا گسترش دادن فضای سبز در سرتاسر محیط زندگیمان می‌تواند بسیار کمتر شود کاهش یابد. محوطه‌سازی و ایجاد فضای سبز به تصفیه آب، هوا و خاک پیرامون خود نیز کمک کرده و می‌تواند راه کار مناسبی برای حل این چنین مشکلاتی که به آنها اشاره شد به شمار برود. از این رو در واقع با این عمل یک تیر و چند نشان زده اید . با ایجاد فضای سبز هم زیبا شدن محوطه از لحاظ ظاهری را خواهید داشت و از از لحاظ زیست محیطی قدمی برای محیط پیرامون خود برداشته اید.

تاثیر محوطه‌سازی بر هوای پیرامون:

یکی از اجزای اصلی محوطه‌سازی یا ایجاد فضای سبز درختان و بوته‌ها هستند از این رو هوای پیرامون درخت‌هایی که در محوطه‌سازی و طراحی محوطه ویلا استفاده می‌شوند با تصفیه هوا و تولید اکسیژن نه تنها آلودگی‌های محیطی را از بین خواهند برد بلکه در روحیه افراد ساکن نیز بسیار تاثیر گذار خواهند بود. در واقع طبق آخرین پژوهش‌هایی که در این زمینه صورت گرفته است نشان داده شده که وجود گیاهان یا درختچه‌ها در محیط‌های بسته نیز می‌تواند تا حد قابل توجهی بر روی کیفیت هوای داخل محیط تاثیر داشته باشد و نه تنها اکسیژن مورد نیاز محیط پیرامون خود را تامین کند بلکه به رفع آلودگی‌های مختلف از محیط نیز کمک کند. در نهایت نباید از اهمیت ایجاد فضای سبز غافل شد زیرا این عمل نه تنها ظاهری زیبا به محیط می‌بخشد بلکه باعث می‌شود تا آلودگی‌ها و ضرر‌هایی که به نوعی در هرجا به طبیعت و محیط زیست وارد کرده ایم به نوعی جبران شود تا آیندگان نیز از این نعمت‌ها برخوردار شوند و از مدرن شدن و ماشینی شدن بیش از حد سطح زندگی‌ها جلوگیری کنیم.

, , , , ,
نوشتهٔ بعدی
طراحی روف گاردن مدرن په اهمیتی در تقسیم وزن دارد؟

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
تماس بگیرید