نورپردازی محوطه

یکی دیگر از موارد با اهمیتی که در مواردی نظیر طراحی بام سبز منزل، فضای سبز حیاط، فضای سبز حیاط خلوط، فضای سبز حیاط آپارتمان و به طوری کلی در اجرای فضای سبز اهمیت خاصی داشته نورپردازی محوطه می‌باشد. برای اینکه اهمیت این مسئله را بهتر درک کنید، تصور کنید هزینه و تمامی مراحل اجرای فضای سبز را پشت سر گذاشته اید و از نتیجه حاصل شده بسیار راضی هستید اما با تاریک‌تر شدن هوا و فرا رسیدن شب متوجه خواهید شد که زیبایی لند اسکیپ مجتمع مسکونی یا لند اسکیپ ویلا کاملا محو شده است، اگر بخواهیم ساده‌تر بگوییم هزینه‌هایی که برای ایجاد فضای سبز متقبل شده اید هیچ زیبایی در شب برایتان نخواهد داشت. به همین منظور برای استفاده از فضای سبز و حفظ زیبایی محوطه ویلا یا مجتمع مسکونی خود می‌توانید از نورپردازی‌ محوطه بصورت اصولی و هدفمند استفاده کنید تا درخچه‌ها، بوته‌ها و به طور کلی گل‌هایی که در محوطه ویلا یا مجتمع خود کاشته اید در شب نیز زیبایی خود را داشته و بتوانید از آنها در شب نیز لذت و بهره ببرید. برای این کار مهندسین و متخصصین با رعایت اصول فنی و زیبا شناسی و با مشورت با کارفرما نورپردازی‌های شکیل و زیبایی برای فضای سبز انجام خواهند داد تا ضمن تامین روشنایی محوطه و حفظ زیبایی گیاهان موجود در باغچه یا فضای سبز مورد نظر، از لحاظ اقتصادی نیز به صرفه و منطقی باشد. هزینه‌ها با اجرای درست و اصولی فضا‌سازی می‌تواند تا حد قابل توجهی پایین بیاید. این مسئله با استفاده از چراغ‌هایی با ولتاژ بسیار پایین در عین حال با نوردهی کافی صورت گرفته که در ادامه به صورت مفصل به آن خواهیم پرداخت.

استفاده از افراد متخصص برای اجرای فضای سبز:

نورپردازی محوطه ویلا، روف گاردن و … باید توسط یک طراح و متخصص انجام پذیرد تا همه چیز به صورت اصولی و دقیق پیش برود. برای نورپردازی نیز همانطور که اشاره کردیم از چراغ‌هایی با ولتاژ پایین استفاده می‌شود تا ضمن صرفه جویی در هزینه‌ها در مصرف برق نیز صرفه جویی شود و نور به اندازه کافی به گیاهان یا بوته‌هایی که در فضای سبز موجود هستند تابانده شود. ناگفته نماند دلیل اینکه توصیه می‌شود تا از متخصص استفاده شود تنها به دلیل بحث طراحی خاص و زیبایی شناسی و محاسبه دقیق تمامی مسائل مربوط به این بحث می‌باشد وگرنه افراد عادی یا خود کارفرما نیز می‌تواند با پیاده‌سازی یکسری ایده‌ها حیاط خود را نورپردازی کند ولی اگر به دنبال کار خاص و دقیق هستید حتماً از متخصص و طراحان حرفه‌ای در این امر استفاده کنید.

انتخاب و نگهداری درست از تجهیزات نورپردازی:

مسئله دیگری که در نورپردازی محوطه باید به آن به صورت ویژه توجه داشت مسئله نگهداری و استفاده درست از سیستم‌هایی است که برای نورپردازی استفاده می‌شود. برای طول عمر و بازده‌ بالاتر باید به بعضی از نکات توجه کنید که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت. در صورتی که چراغ‌های یکی از اجزای نورپردازی سوخت آنرا به حال خود رها نکنید و در اسرع وقت اقدام به تعویض آن بکنید. به گارانتی تجهیزات توجه داشته باشید و سعی کنید در تهیه آنها دقت و تحقیق کافی را انجام دهید. تا در دراز مدت با مشکلات جدی تری برخورد نکنید.اما ناگفته نماند که تعویض چراغ‌های سوخته شاید برای بعضی از ما کاری پیش پا افتاده به نظر بیاید اما توجه داشته باشید که در صورتی که به تجهیزاتی که دچار آسیب شده اند رسیدگی نشود، ممکن است به مدار‌های اصلی و دیگر اجزا صدمه وارد شود که در این صورت هزینه و خسارات به بار آمده بسیار بالا‌تر خواهند رفت در صورتی که با رسیدگی به موقع به آنها می‌توان از هزینه‌های اضافی جلوگیری نمود.

نحوه نورپردازی:

در بحث نورپردازی محوطه همانگونه که در قبل نیز به آن پرداختیم نکاتی وجود دارد که با توجه و اجرای آنها می‌توان نتیجه مطلوب و راضی کننده‌ای را گرفت به عنوان مثال برای نورپردازی به گیاهان بلند و پرپشتی نظیر درختان باید به این موضوع توجه داشت که فقط به برگ‌ها و شاخه‌های گیاه نور نتاباند و به تنه درخت یا بستر نیز کمی روشنایی و نور ببخشید تا ظاهری زشت وترسناک به خود نگیرد و مشخص شود که چیزی که در آنجا وجود دارد درخت است نه چیز دیگری به همین علت است که تاکیید داریم از افراد متخصص در زمینه نورپردازی استفاده شود تا تمامی اصول و هزینه‌ها به درستی و هدفمند اجرا شوند. نکته دیگری که باید در نورپردازی به آن توجه داشت در قسمت بستر فضای سبز یا محوطه مورد نظر است، باید توجه داشت که نور‌ها به صورت یکپارچه و پیوسته پشت یکدیگر قرار نداشته باشند و با فواصل 5 یا 6 متری از یگدیگر قرار گیرند و پایه‌ها در فواصلی که اشاره کردیم نصب و اجرا شوند تا ضمن زیبایی بخشیدن به محیط مخاطب را از گوشه‌ای به گوشه‌ای دیگر هدایت کند و جذاب باشد. اما در قسمت‌هایی مانند آبنما‌ها یا مسیر‌های اصلی که تعبیه شده اند از نور پردازی پر نور یا به اصطلاح جهت دار استفاده کنید تا به خوبی مسیر یا اجزای اصلی که مد نظر است را مشخص کند و جلوه زیبا و مهم به آن بدهد اما فقط در این شرایط توجه داشته باشید نور بیش از حد ممکن است برای تمامی قسمت‌ها جذاب نباشد پس برای اجزای دیگر از نور‌های ملایم‌تر و کم نور‌تر استفاده کنید.

فهرست
تماس بگیرید