نگه داری فضای سبز

نگهداری فضای سبز یکی دیگر از نکات مهمی به شمار میرود که باید به آن توجه ویژه‌ای داشت. در واقع فضای سبزی که برای پاسیو و تراس یا هر محل دیگری از محیط زندگی یا کار طراحی و اجرا می‌شود بدیهی است که نیاز به مواظبت و نگهداری داشته و باید به آن رسیدگی شود. زمانی که از متخصصین جهت طراحی روف گاردن، ایجاد فضای سبز حیاط خلوت، محوطه‌سازی ویلا، محوطه‌سازی باغچه و … کمک گرفته می‌شود، بعد از اتمام پروژه و کار‌های مربوط به آن فضای سبز ایجاد شده به مراقبت احتیاج دارد که می‌توان از افراد با تجربه در این کار به صورت قراردادی و مستمر استفاده نمود یا اگر مشغله کاری زیادی ندارید و خودتان قادر به انجام مراقبت‌ها و نگهداری‌های لازم آن هستید به آن رسیدگی کنید.زیبایی لند اسکیپ مجتمع مسکونی یا لند اسکیپ ویلایی که برای آن محوطه‌سازی به صورت اصولی و شکیل انجام شده در صورتی که رسیدگی‌های لازم به آن انجام نشود ظاهر زیبای خود را از دست خواهد داد. در قبل نیز به آن اشاره‌ای کوتاه داشتیم که برای این کار دو راه وجود خواهد داشت، یکی انجام آن به وسیله خودتان و دومی استخدام یا کمک ومشاوره گرفتن از افراد با تجربه و متخصص در این زمینه، این دو راه برای مراقبت از فضای سبز وجود دارد. در این مقاله مطالب مفیدی در رابطه با اصول نگهداری فضای سبز را توضیح خواهیم داد تا در صورتی که تصمیم گرفته اید  این امور را خودتان انجام دهید بتوانید با رعایت آن‌ها این امر را به نحو احسن انجام دهید.

نکات کلیدی برای نگهداری فضای سبز:

همانطور که در قبل نیز به این موضوع پرداختیم در نگهداری فضای سبز و رسیدگی به آن اصولی وجود داشته که با انجام آنها می‌توان رسیدگی‌های لازم را به درستی انجام داد بدون نیاز به متخصص اما این را هم در نظر داشته باشید برای انجام کارها و برخی از امور باید از متخصصین در این زمینه کمک گرفت و بدون تجربه و علم کافی نمی توان این کارها را به درستی انجام داد.

تهیه تجهیزات باغبانی مناسب:

برای شروع نگهداری فضای سبز باید لوازم باغبانی مخصوص را تهیه کنید در خرید این لوازم‌ها نیز نکته‌هایی وجود داشته که باید رعایت شود، اولین نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید وسعت فضای سبزتان است، اگر فضای سبز یا به اصطلاح باغچه کوچکی دارید سعی کنید از لوازم مرغوب و با کیفیت و دستی استفاده کنید. زیرا لوازم‌های باغبانی که به صورت برقی یا سوختی هستند اغلب برای افراد حرفه‌ای یا کسانی که شغلشان در این زمینه بوده به کار می‌آید . معمولا لوازم‌های برقی و بزرگ را برای فضای سبز‌های وسیع استفاده خواهند کرد، این نوع تجهیزات از قیمت بالایی نیز برخوردار بوده و به همین علت در صورتی که ویژگی‌هایی که به اشاره شد را دارید و فضای سبز بزرگی نیز در اختیار ندارید از لوازم دستی اما با کیفیت استفاده کنید تا هم از لحاظ اقتصادی مقرون به مصرفه باشد و هم از نظر مصرف انرژی مناسب باشند.

تاثیر نوع گیاه بر نگهداری فضای سبز:

از متخصصی که مسئولیت محوطه‌سازی ویلا یا محوطه‌سازی باغچه شما را بر عهده دارد بخواهید تا گیاهانی را برای فضای سبز حیاط یا در طراحی روف گاردن انتخاب کند که از حساسیت کمی برخوردار باشد تا در نگهداری از آنها دچار مشکل نشوید. گیاهان حساس در صورتی که در فضای سبز مورد نظر وجود داشته باشند نه تنها به رسیدگی دائم و زیاد احتیاج خواهند داشت بلکه در صورتی که شرایط برای گیاه مطلوب نباشد به عنوان مثال به صورت ناگهانی شرایط آب و هوایی به هم بریزد یا … ممکن است خشک شوند یا برگهایشان به صورت کامل بریزند. در صورتی که مشکلاتی برای این نوع گیاه‌ها رخ بدهد نه تنها خسارات مالی به شما وارد خواهد شد بلکه در زشت شدن فضای سبز شما نیز تاثیر خواهند داشت و به نوعی تمامی زحمات و هزینه‌هایی که برای اجرای این پروژه صرف شده است را به نوعی هدر خواهد داد. به همین منظور از گیاهان همیشه سر سبز و گیاهانی که احتیاج به مراقبت‌های ویژه نخواهد داشت و با تغییر آب و هوایی به مشکل نخواهند خورد استفاده کنید.

توجه به هرس گیاهان جهت نگهداری از فضای سبز:

در واقع مسئله‌ای بدیهی است که گیاهانی که در فضای سبز حیاط یا پاسیو و تراس شما قرار دارند بعد از گذشت مدتی مشخص رشد خواهند کرد و هرچه بزرگتر خواهند شد قاعدتاً به فضای بیشتری احتیاج خواهند داشت. بعضی از گیاهان رشد کند داشته و برخی دیگر رشد خوب و سریع تری نسبت به سایر گیاهان خواهند داشت و در نهایت برای نگهداری از گیاهان و مخصوصاً فضای سبزتان باید به این نکته توجه داشته باشید و رشد گیاهان خود را در نظر داشته باشید و در مدت معلوم و مشخص اقدام به هرس آنها کنید و توجه داشته باشید برای آسیب نرسیدن به گیاه مورد نظر باید هرس را در فصلی مشخص و به صورت اصولی انجام دهید، در غیر این صورت اگر هرس کردن و رسیدگی به فضای سبز به صورت اصولی انجام نشود ممکن است خسارات زیادی به شما وارد سازد که این خسارات می‌تواند عواقبی نظیر از بین رفتن زیبایی فضای سبز و به همراه داشتن خسارت‌های مالی را برای شما به همراه داشته باشد.

فهرست
تماس بگیرید