پاسیو و تراس

همانطور که در مقاله‌های قبلی نیز به آن اشاره داشتیم، ایجاد فضای سبز در حیاط ویلا یا مجتمع مسکونی فواید فراوانی برای ساکنین دارد. مواردی نظیر تصفیه هوا، کاهش گرمای محیطی، ایجاد آرامش و کاهش تنش و استرس‌های روزانه و … از فواید ایجاد فضای سبز هرچند کوچک و جزئی می‌باشند. این مسئله از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد و به نوعی از دیر باز تا به امروز شاهد پیشرفتهای قابل توجهی در این زمینه بوده ایم، این تحولات به صورت کلی در طراحی و محوطه سازی‌ها به صورت مشهود دیده می‌شود و اصول محوطه‌سازی در ابتدا و سالهای آغازین خود کاستی‌ها و مشکلاتی را به همراه داشت . اما هرچه پیش‌تر میرویم با توجه به پروژه‌های متعددی که به صورت روزانه در سراسر دنیا انجام می‌شود تجربه افراد متخصص در این زمینه نیز بالا‌تر رفته و به همین منظور شاهد طراحی‌ها و محوطه سازی‌های بینظیری هستیم. در این مقاله قصد داریم به ایجاد فضای سبز در پاسیو و تراس بپردازیم. این نوع فضای سبز هرچند کوچک هم باشد، آرامشی بینظیر به فرد خواهد داد و اورا تا حد قابل توجهی از تنش‌های روزانه و محیط سفت و سخت آپارتمانی دور خواهد کرد و با زیبایی که به محیط پاسیو و تراس می‌دهد، منظره‌ای زیبا نیز برای فرد ایجاد خواهد کرد. در این مقاله قصد داریم تا اطلاعات مفیدی در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم، تا اگر قصد ایجاد فضای سبز در پاسیو یا تراس خود را دارید با آگاهی بیشتر اقدام نمایید.

طراحی فضای سبز برای پاسیو و تراس:

همانند طراحی بام سبز مجتمع مسکونی، طراحی روف گاردن یا طراحی بام سبز منزل، محوطه‌سازی باغچه، طراحی فضای سبز حیاط آپارتمان و … فضای سبز تراس نیز دارای اصول مشخصی همانند اصول محوطه‌سازی میباشد، که با رعایت آنها می‌توان فضای خشک و بی روح پاسیو و تراس را حتی با وجود محدودیت فضای به یک فضا با طراوت و سر سبز تبدیل کرد. همه ما به محیط سرسبز و با طراوت علاقه مند هستیم و اغلب افراد به زندگی در طبیعت علاقه مند هستند اما با مدرن شدن و ایجاد کلانشهر‌ها، مشغله کاری افراد نیز بیشتر شده و به همین علت به زندگی در آپارتمان‌ها یا برج‌ها تن داده ایم . اما ایجاد یک فضای سبز کوچک می‌تواند بسیار در روحیه ما تاثیر گذار باشد. برای داشتن تراسی سرسبز کافیست با یک متخصص مشورت کنیم تا با توجه به فضایی که در اختیار دارد، پیشنهاد‌ها و کار‌هایی که می‌توان در ین زمینه انجام داد مشخص شود. برای ایجاد فضای سبز در تراس یا پاسیو می‌توان از گیاهان پرپشت و همیشه سرسبز استفاده کرد برای انجام هرچه بهتر این امر می‌توان با درآوردن ابعاد در نظر گرفته اقدام به ساخت گلدان‌هایی از جنس چوب نمود و با کاشت گیاهانی که به آنها اشاره کردیم و هدایت کردن این گیاه‌ها با استفاده از تکه‌ای چوب یا فلز حریم شخصی برای خود ایجاد کنیم تا از بیرون به محیط پاسیو یا تراس دیدی وجود نداشته باشد. ناگفته نماند طراحی‌ها در این زمینه بیشمار بوده و ایده‌های برای ایجاد فضای سبز در این محل‌ها تماماً بستگی به سلیقه و فضای شما داشته و باید در نظر داشت که هرچه فضا وسیع‌تر باشد کار‌های بیشتری نیز می‌توان انجام داد.

پیشنهاد‌هایی در رابطه با ایجاد فضای سبز در پاسیو و تراس:

پیشنهاد‌های مختصری را در قبل خدمت شما ارائه کردیم، اگر خودتان قصد اجرای پروژه را از 0 تا 100 دارید می‌توانید با استفاده از گلدان‌ها یا گیاه‌های مخصوص دیوار‌های خود را بپوشانید تا تراس یا پاسیو شما به صورت کامل سرسبز باشد، برای تهیه نقشه یا طراحی‌های اولیه سعی کنید تمام فضا را نیز به کاشتن گیاه یا گل و بوته‌ها اختصاص ندهید مقداری از فضا را خالی و مقداری دیگر را به فضایی برای نشستن اختصاص دهید. از گیاه‌هایی استفاده کنید که در شرایط سخت نیز بتوانند سرسبزی خود را حفظ کنند و از حساسیت بالا برخوردار نباشند. از گیاهانی در تراس و پاسیو استفاده کنید که نیاز به مراقبت دائم نداشته باشند چون در این صورت اگر فرد مشغله زیادی داشته باشد و نتواند نگهداری فضای سبز تراس را به صورت مستمر انجام دهد به مشکلاتی نظیر از بین رفتن گیاهان و در نهایت نگرفتن نتیجه مطلوب برخواهد خورد. نکته بعدی که برای زیبایی بخشیدن هرچه بیشتر به فضای تراس باید به آن توجه داشت بحث نورپردازی بوده که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد. با هزینه‌ای کم می‌توانید نورپردازی خوب و با مصرف انرژی کم برای تراس یا پاسیو خود مهیا کنید. نکات کلیدی و بیشتری در رابطه با نورپردازی وجود دارد که در مقاله‌ای دیگر به آن مفصل پرداخته ایم و با توجه به توضیحات آن مقاله می‌توانید در بحث نورپردازی نیز همانند یک متخصص ظاهر شوید.

فهرست
تماس بگیرید